Çalışanların beslenmesini sağlıklı ve düşük maliyetler ile tedarik eden Catering Fiyatları, iş yerlerine  performans olarak da fayda sağlamaktadır. İş yerleri dışında düğün veya nişan gibi özel organizasyonlarınızda yemek gibi problemlerinizi aşmanızda yardımcı olacaktır.

Günümüzde catering fiyatları bünyelerinde bir gıda mühendisi bulundurarak siz değerli ve özel dostlarımıza her zaman sağlıklı yemekler sunmaktadırlar. Catering fiyatları iş yerlerinin hem zamandan hem performanstan tasarruf etmesini sağlayan firmalardan oluşmaktadır. Catering fiyatları bünyelerinde çalıştırdıkları personelin bu kriterlere göre belirlenmiş olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Bu tür yemek hizmeti veren firmalar genel olarak kendi belirlediği menüleri müşterilerin beğenisine sunmaktadır. Sunulan bu menülerin içerisinde müşteri dilediği menüyü seçer veya menü üzerinde değişiklik isteme hakkına sahiptir.

catering fiyatları

Hazır günlük yemek sunumları haricinde sizin istediğinize özel olan yemekleri de çalıştığınız firmadan ayrı bir şekilde istekte bulunabilirsiniz. Organizasyon alanlarında profesyonel firmalarla çalışmanız size fazlasıyla zaman kazandırarak sizin başka işlere zaman ayırmanızı sağlayacaktır. Yemek konusu ciddi bir konu olduğu kadar yemeklerin gerekli hijyen koşullarına göre hazırlanmış olması ve bunun yanı sıra herkesin damak tadına hitap ediyor olması gerekmektedir.

Catering fiyatları hizmetlerinde bu gibi durumlarından dolayı yaptıkları iş oldukça riskli olarak görülmektedir. İnsanları toplu yemek alanları memnun etmek meziyet olduğu gibi bu başarıyı yakalamak deneme yanılma yöntemleri ile yapılarak bazı durumlarda da başarısızlığa neden olmaktadır. Catering fiyatları genel olarak yaptıkları iş bakımından işin kolay olmadığını söylemek mümkündür. Çünkü her bir bireyin damak zevkleri farklı olduğu gibi orta yolu bulup toplu verdiğiniz bir yemekte o damak tadını tutturmak marifet ister. Bu yüzden konusunda uzman ve uzun zamandır profesyonel bir ekip ile çalışan firmaları tercih edebilirsiniz.

Catering Fiyatları İstanbul

Geniş çaplı şirket yemeklerinin kendi yemek ihtiyaçlarını tedarik edemedikleri zaman yemek firması arayışına girmektedirler. İyi bir yemek firması büyük bir sorumluluğu getirdiği gibi beraberinde toplu yemek hizmeti sağlayacak firmayı seçerek bu firmaya kefil olmuş sayılmaktadırlar. Özellikle catering fiyatları sunduğu hizmetlerin çok iyi olmasına özen göstermektedir. Yemek konusunda insan sağlığı ön planda olduğu için gıda sicil sertifikası olan firmalar ile çalışmanız sizin ve toplu yemek alan kişilerin de sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Catering fiyatları, Yemek fiyat tekliflerinde değerlendirilen kriterler 6 ana başlıktan oluşmaktadır;

  1. Kişi sayısı.
  2. Yemek dağıtımı (personel bazlı)
  3. Yatırım durumu.
  4. Uzaklık
  5.  Ödeme Şekli.
  6. Firma itibarı olarak değerlendirilmektedir.

Catering fiyatlarında ilk olarak kişi sayısı ile başlayalım. Günlük talep edilen yemek adeti ne kadar fazlaysa birim fiyat o şekilde düşüş gösterecektir. Özellikle 20 kişinin altında yemek hizmeti için asgari sayının sağlanmadığından dolayı birim fiyatlar düşük olmayacağını belirtmek gerekir. Kişi sayısının artmasıyla ters orantılı olacak şekilde yemek birim fiyatı düşüş gösterecektir. Çok yüksek adetlere gelindiğinde ise sürüm fazla olduğundan birim maliyetlerin az bir üstüne yemek fiyat teklifi verilmesi söz konusu olmaktadır. catering fiyatlarında ikinci olarak fiyatlandırma da önemli unsur ise yemek dağıtımıdır. Yemek firmaları genel olarak yemeklerin üretiminden ve kapınıza teslimine kadar sorumlu olan firmalardır. Catering fiyatlarında yüksek olmaması durumunda yemek dağıtımı müşteri tarafından sağlanmaktadır.

Genellikle 40 kişinin altındaki firmaların yemek dağıtımı için personel talep etmeleri yemek birim fiyatlarına oldukça etkili olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Catering fiyatları ile siz de basit bir hesapla bu farkı rahatlıkla hesaplayabileceksiniz. Personelin bir aylık brüt maaşını ve bir ay boyunca alacağınız yemek adetine bölerek personel fiyat farkının ne kadar olduğunu rahatlıkla fark edeceksiniz. Örnek verecek olursak 50 personel bir ayın 25 iş gününde yemek talep ettiğini varsayalım.

Catering Fiyatları Ne Kadar?

Aylık toplam yemek talebi 50 X 25 = 1.250 adet olur. Yemek dağıtımındaki personelin de brüt maaşını asgari ücret + SGK + Yol olarak yaklaşık olarak 1.250 TL civarında düşünürsek bir birim yemek başına 1.00 TL olarak size yansıması mümkün olacaktır. Catering fiyatlarına üçüncü olarak yatırım durumu konusunu ele alalım. Müşterinin yemek şirketlerinden yemek talebinin yanında çeşitli yatırım talepleri de olabilmektedir. Örnek olarak masa ve sandalye diyelim. Bu yatırım ekipmanları özellikle belli sayının altındaki müşterilere verilen yemek fiyat tekliflerinde oldukça etkisini görmekteyiz. Catering fiyatları yüzeysel olarak fiyat teklifi hazırlanırken bu yatırımlar 6 ay içerisinde geri dönecek şekilde hesaplanmaktadır. Basit bir hesapla örnek olarak 6.000 TL olarak bir yatırım yaptığınızda aylık 1.000 TL olacak şekilde bir ay içerisinde talep edilen toplam yemek adedine bölünmesi ile birim fiyata yansıması ortaya çıkabilmektedir.  Bir ayda 2.000 adetlik yemek istenmesi durumunda 1000/2000 = 0.50 TL gibi bir rakam yemek fiyatlarına ekstra olarak yansıması söz konusu olabilmektedir.

catering fiyatları

Catering fiyatlarında dördüncü durum olan uzaklık durumunu ele alalım. Catering fiyatları yemek firmalarının servislerinin güzergahları genel olarak belli bir rota üzerinde gider ve bu rota üzerindeki ilçelere yeni bir sipariş hattı çıkarılması ekstra bir maliyet etmediğini söyleyebiliriz. Fakat rota dışında bir yemek talebi gelmesi ve hitap edilmesi durumunda yeni bir servis çıkarılması alacağınız yemek birim fiyatında artış olarak etkisini gösterecektir. Yine kişi sayısının fazla olması yeni bir servis çıkarılmasında daha az birim maliyet teşkil edeceğinden fiyatlara yansıması da daha az olacağını söylemek mümkün olmaktadır. Eğer firmanızın sayısı bu aralıktaysa herhangi bir birim maliyet oluşmayacağına kanaatine varılmıştır. Örnek olarak İstanbul Kilyos ilçesinden bir yemek talebinin gelmesi ve üretim yerinin Eyüp ilçesinde olması durumunda yukarı durum söz konusu olabilmektedir. Catering fiyatlarında beşinci durum olan ödeme şekli durumunu ele alalım.

Ödeme durumu da yemek birim fiyatlarında oldukça etki yarattığını söyleyebiliriz. Uzun vadeli ödeme seçeneklerinde vade uzadıkça birim yemek fiyatlarında gözle görülür bir biçimde artış görülecektir. Alabileceğiniz en düşük yemek fiyatı ise nakit ödeme işlemi ile olacaktır. Barter grubu dahilinde bir barter çeki verilmesi durumunda ise birim fiyatlar istenilenden çok daha fazla çıkabilmektedir. Catering fiyatları son olarak altıncı durum olan firma itibarı durumunu ele alalım. Firmanız eğer ülke genelinde markalaşmış ya da firmalar arasında bilinen bir firma ise referans teşkil etmesi açısından alacağınız birim yemek fiyatı otomatik olarak düşüş gösterecektir. Aynı şekilde ödeme konusunda problemin yaşanmaması fiyatı yine düşüş gösterecektir. Tüm bunların aksi durumu da aynı şekilde geçerliliğini korumaktadır. Örnek olarak güvenilir olmayan bir tekstil firmasına verilen fiyat teklifi yüksek olur çünkü ödeme konusundaki risk birim fiyatı yansıması söz konusu olacaktır.