İyi bir yemek firması büyük bir sorumluluğu getirdiği gibi beraberinde toplu yemek hizmeti sağlayacak firmayı seçerek bu firmaya kefil olmuş sayılmaktadırlar. Catering firması iş yerlerinin hem zamandan hem performanstan tasarruf etmesini sağlayan firmalardan oluşmaktadır.

catering firmasıGeniş çaplı şirket yemeklerinin kendi yemek ihtiyaçlarını tedarik edemedikleri zaman yemek firması arayışına girmektedirler. Çalışanların beslenmesini sağlıklı ve düşük maliyetler ile tedarik eden Catering firması, işyerlerine  performans olarak da fayda sağlamaktadır. Yemek konusunda insan sağlığı ön planda olduğu için gıda sicil sertifikası olan firmalar ile çalışmanız sizin ve toplu yemek alan kişilerin de sağlığı açısından oldukça önemlidir. İş yerleri dışında düğün veya nişan gibi özel organizasyonlarınızda yemek gibi problemlerinizi aşmanızda yardımcı olacaktır. Özellikle catering firması sunduğu hizmetlerin çok iyi olmasına özen göstermektedir.

Catering Firması Nedir?

Günümüzde Catering firması bünyelerinde bir gıda mühendisi bulundurarak siz değerli ve özel dostlarımıza her zaman sağlıklı yemekler sunmaktadırlar. İnsanları toplu yemek alanları memnun etmek meziyet olduğu gibi bu başarıyı yakalamak deneme yanılma yöntemleri ile yapılarak bazı durumlarda da başarısızlığa neden olmaktadır. Hazır günlük yemek sunumları haricinde sizin istediğinize özel olan yemekleri de çalıştığınız firmadan ayrı bir şekilde istekte bulunabilirsiniz.

Catering firması hizmetlerinde bu gibi durumlarından dolayı yaptıkları iş oldukça riskli olarak görülmektedir. Organizasyon alanlarında profesyonel firmalarla çalışmanız size fazlasıyla zaman kazandırarak sizin başka işlere zaman ayırmanızı sağlayacaktır. Bu yüzden konusunda uzman ve uzun zamandır profesyonel bir ekip ile çalışan firmaları tercih edebilirsiniz. Yemek konusu ciddi bir konu olduğu kadar yemeklerin gerekli hijyen koşullarına göre hazırlanmış olması ve bunun yanı sıra herkesin damak tadına hitap ediyor olması gerekmektedir. Çünkü her bir bireyin damak zevkleri farklı olduğu gibi orta yolu bulup toplu verdiğiniz bir yemekte o damak tadını tutturmak marifet ister.

Catering firması bünyelerinde çalıştırdıkları personelin bu kriterlere göre belirlenmiş olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Catering firması genel olarak yaptıkları iş bakımından işin kolay olmadığını söylemek mümkündür. Bu tür yemek hizmeti veren firmalar genel olarak kendi belirlediği menüleri müşterilerin beğenisine sunmaktadır. Sunulan bu menülerin içerisinde müşteri dilediği menüyü seçer veya menü üzerinde değişiklik isteme hakkına sahiptir.

İş yerlerinin hem zamandan hem performanstan tasarruf etmesini sağlamaktadır. Çalışanların beslenmesini sağlıklı ve düzenli  tedarik eden catering firması iş yerlerine performanstan fayda sağladığı görülmektedir. İş yerleri haricinde düğün, nişan ve toplantı gibi organizasyonlarınız da catering firması size yemek problemini aşmanızda yardımcı olur. Günümüzde catering firması hazır günlük yemek sunmalarının yanı sıra sizin arzunuza göre özel yemeklerde hazırlamaktadırlar.

 

catering firması

Organizasyon alanlarında profesyonel firmalarla çalışmanız size vakit fazlasıyla vakit kazandırmış olacaktır. Yemek işi çok ciddi bir konudur. Yemeklerin gerekli hijyen koşullarına göre hazırlanmış olması ve aynı zamanda damak tadına hitap edebilmesi oldukça önemlidir. Toplu yemek firmaları bünyelerinde çalıştırdıkları personellerin bu kriterlere göre belirlenmiş olmasına fazlasıyla dikkat etmesi gerekmektedir. Bu tür toplu yemek hizmeti veren firmalar genelde kendi belirledikleri menüleri müşterilerine sunar ve müşteriler bu menülerden birini seçer veya değişiklikler isteyebilmektedir.

Catering Firması İstanbul

Toplu yemek firmalarının işi sanıldığı kadar kolay olmadığını söylemek mümkün olmaktadır. Damak zevkleri farklı olabildiği gibi bir kişi bir menünün uyumunu çok iyi bulmasına rağmen bir diğerine aynı menü hitap etmeyeceğini söyleyebiliriz. Catering firması yemek hizmetleri oldukça risklidir ve insanları toplu yemek alanında memnun etmek büyük bir meziyettir ve başarıyı yakalamak için deneme yanılma yöntemi başarısızlığa neden olur. Ancak iş yerleri veya organizasyon sahipleri bilirler ki zamanlarını iyi değerlendirmek başarılı olmak için yapılması gerekenlerin başında gelmektedir. Özellikle bu yüzden yemek firmalarının sunduğu hizmet hizmeti birçok organizasyonda kurtarıcı olabilmektedir. ada söz konusu insan sağlığı olduğu için bu tip devamlı veya tek seferlik bir ihtiyacınız varsa birlikte çalışmayı düşündüğünüz catering firmasının gıda sicil sertifikası ve gıda üretim sertifikası olmasına dikkat etmelisiniz.

Geniş çaplı şirketlerin kendi yemek ihtiyaçlarını kendi bünyelerinde tedarik edemedikleri durumlarda bir catering firması arayışına girmektedirler. Yemek firması veya catering firması olmak çok büyük sorumluluk istediğini hatırlatmak isteriz. Ancak bundan önemli olan misafirlerine veya çalışanlarına toplu yemek hizmeti sağlayacak firmayı seçerek bu firmaya bir nevi kefil olmak demektir. Bu durum mutlaka birçoğumuz için daha fazla sorumluluk getirir.

İstanbul başta olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde küçük orta ve büyük ölçekli işletmeler halinde hizmet veren firmalardır ve catering firması diye tabi edilen sektörden oluşmaktadırlar. Genel olarak küçük yemek firmaları aynı zamanda butik bir restoran niteliğinde olup kendi yerinde de hizmet verirler. Gelen talepler üzerine dışarıya yemek taşıyarak catering sektörünün bir parçası olarak nitelendirilmektedirler. Orta ölçekli catering firmaları kısmen kurumsallaşmış ve gıda mühendisi çalıştırabilen yasal belgelere sahip firmalardır ve merdiven altı diye tabi ettiğimiz kategoriye dahil olmamaktadır. Fakat fiyat konusunda küçük ölçekli firmalarla rekabet şansı zordur çünkü gerekli mevzuatlar ve etik kurallar çerçevesinde hesaplanan birim yemek maliyeti merdiven altı yemek üretimine göre daha yüksek çıkmaktadır ve bu durum satış fiyatlarına dolaylı yoldan yansır. Bu noktada müşterilerin catering firması seçerken dikkat edeceği kriterler ön plana çıkar. Çünkü ufak bir fiyat farkıyla daha ucuza sağlık sorunları teşkil edebilecek bir hizmet almayı tercih etmekten kaçınmaları gerektiğini belirtmek isteriz. Öte yandan büyük ölçekli catering firmaları genellikle yüksek sayıda yemek üreten yemek fabrikaları bulunan ve öğünlük 10.000 üzerinde yemek üretimi yapılan tesislere sahip firmalardır. Kısmen marka olmuş bu büyük ölçekli catering firmasına rehavet gösterilmektedir. Bu özelliklerin bir arada uygulamaya koyulması ile birlikte daha karmaşık bir hijyen olgusu meydana çıkmaktadır. Catering firmasının belli kurumlar tarafından düzenli olarak denetlendiği ve hijyen konusunda uyarıldığı ve bunun gibi bazı durumlarda ceza uygulandığını söyleyebiliriz.

Son dönemde tüketici açısından daha pratik görüldüğü için tercih edilen bu sektörde küçük büyük sayısız firmaların hizmet sunduğunu söylemek mümkün olmaktadır. İnsanların beslenme şekilleri ile doğrudan bağlantılı olması ile yemek sektörü ve hijyen bir bütün olarak düşünülmesi gerekmektedir. Her türlü çevresel etkene reaksiyon gösterme özelliğine sahip olan insan vücudu ile bu tür uygulamalarda yapılabilecek hatalar sebebi ile olumsuz yemek sektörü ev ortamının aksine daha daha büyük oranda üretim ve daha gelişmiş bir organizasyon yapısı ile ve daha çok insan gücü ve daha çok ekipman ile çalışmak anlamına da gelebilmektedir.